Dixie Fellowship & Section Conclave Awards
Catawba Lodge History
Past Lodge Chiefs
Past Lodge Advisers
Past National Officers
       
DSA Award
Founders Award
OA Crenshaw Award
Vigil Honor
History of the Golden Arrow
Ceremony Team Awards
Dixie & Conclave Awards
NOAC Awards

This page is to honor all awards that Catawba Lodge and its arrowmen have won over the years.  If there is any information missing on this page, please email the webmaster.

Dixie Fellowship Awards
Year
Award(s)
Year
Award(s)
    2005
3rd Place Overall for Quest Events
1st Place Canoe Race
2nd Place Cross Country
1st Place Rope Throw
3rd Place Arrow/Softball
1st Place Chariot Race
1st Place Tug O War
1st Place Totem Pole (Hand Tools)
Marcus Douthitt, 2nd Place Grass (Parade of Braves)

2016 Section Honor Lodge
1st Place Lodge Display
1st Place WTG Camping Guide
1st Place Totem Pole
3rd Place Human Foosball
2nd Place Tent Pitching
3rd Place Egg Toss
Ryan Hagy, 2nd Place Traditional
Christian Hammond, 2nd Place Chicken
Ryan Hagy, 2nd Place Traditional (Parade of Braves)
Chrisitan Hammond, 3rd Place Chicken (Parade of Braves)
2005
3rd Place for Lodge Newsletter
3rd Place for Lodge Planbook
3rd Place for Lodge Website
2nd Place for Training

2015 Section Honor Lodge
3rd Place Planbook
3rd Place Website
2nd Place Lodge Display
2nd Place Where to Go Camping Guide
2nd Place Totem Pole (Hand Tools)
2nd Place Overall Quest for the Golden Arrow
2004
2nd Place Cross Country
Marcus Douthitt, 2nd Place Grass (Parade of Braves)
1st Place Totem Pole (Hand Tools)

2014 3rd Place Tent Pitching
1st Place Rope Throw: Thomas Chapman
1st Place Tug of War
3rd Place Ultimate Frisbee
3rd Place Newsletter
3rd Place Website
1st Place Lodge Display

2004
1st Place for Lodge Newsletter
3rd Place for Lodge Website

2013  1st Place Lodge Display
1st Place Totem Pole
3rd Place WTGCG
1st Place Arrow/Softball Throw
2nd Place Tug-of-War
3rd Place Ultimate Frisbee
1st Place Archery 
2nd Place Training

2003
Marcus Douthitt, 2nd Place Grass
2012  1st Place Lodge Display
3rd Place Website
1st Place WTG Camping
1st Place Totem Pole (Hand Tools)
2nd Place Training
2nd Place Tent Pitching
1st Place Knot Tying
1st Place Rope Throw: Thomas Chapman
2nd Place Arrow/Softball
2003
2nd Place Cross Country
3rd Place Knot Tying
3rd Place Chariot Race
1st Place Totem Pole (Hand Tools)

2nd Place Tug-O-War
Tied 3rd Place in Egg Toss

2003
Won Norman Alston Spirit Award
Won 1st Place for Lodge Website
3rd Place for Lodge Planbook

2011  1st Place for Lodge Display
1st Place Totem Pole (Hand Tools)
2nd Place Cross Country
Tied 1st Place Rope Throw: Thomas Chapman
2nd Place Arrow/Softball
2002
Jerry Gaver, 2nd Place Fancy Dance
Jerry Gaver, 2nd Place Fancy (Parade of Braves)
2nd Place Totem Pole (Hand Tools)
Tied for 1st Place in Overall Quest Events
2nd Place Canoe Race
1st Place Egg Toss
2nd Place Knot Tying
1st Place Rifle
2nd Place Tug O War
3rd Place Chariot Race

2010
1st Place for Totem Pole (Hand Tools)
Tied for 3rd Place in Overall Quest Events
3rd Place Fire Building
3rd Place Rope Throw: Thomas Chapman
Tied 3rd Place in Tug O War
Tied 2nd Place in Egg Toss

2002
Section Honor Lodge
3rd Place for Lodge Planbook
3rd Place for Lodge Display
3rd Place for Lodge WTGCG
2nd Place for Lodge Website
2010
Section Honor Lodge
2nd Place for Lodge Newsletter

2001
Jerry Gaver, 1st Place Fancy (Parade of Braves)
2009
3rd Place Chariot Race
3rd Place Tug O War

2001
3rd Place Knot Tying
1st Place Rifle
2009 Won Norman Alston Spirit Award
Tied for 2nd Place for Lodge Website
3rd Place Training
3rd Place Knot Tying
3rd Place Rifle Shooting

2001
3rd Place for Lodge Newsletter
1st Place for Lodge Planbook
3rd Place for Lodge WTGCG
2nd Place for Lodge Website
3rd Place for Training
2008
Marcus Douthitt, 2nd Place Grass Individual
Marcus Douthitt, 1st Place Grass (Parade of Braves)

2000
3rd Place Egg Toss
3rd Place Rifle
2008
2nd Place Totem Pole (Hand Tools)
2nd Place Knot Tying
1st Place Tent Pitching
1st Place Chariot Race
1st Place Tug O War

2000
2nd Place for Lodge Newsletter
1st Place for Lodge Planbook
Tied for 2nd Place Lodge WTGCG
Won 1st Place for Lodge Website
2007 Marcus Douthitt, 3rd Place Grass Individual
Marcus Douthitt, 2nd Place Grass (Parade of Braves)
1999
Chris Thompson, 1st Place Fancy Dance
Chris Thompson, 1st Place Fancy (Parade of Braves)

2007
Section Honor Lodge
1st Place Totem Pole (Hand Tools)
1st Place Cross Country
2nd Place Rifle Shooting
2nd Place Tug O War
1999
1st Place Knot Tying
3rd Place Rope Throw
2nd Place Skeet Shooting
3rd Place Tent Pitching
2nd Place Totem Pole (Power Tools)

2006
3rd Place Knot Tying
2nd Place Tomahawk
3rd Place Rope Throw
3rd Place Chariot Race
1st Place Tug O War
Marcus Douthitt, 1st Place Grass (Parade of Braves)

1998
2nd Place Chariot Race
2nd Place Totem Pole (Power Tools)
Sean Gantt, 3rd Place Grass Dance
2006
2nd Place Lodge Planbook
1st Place Totem Pole (Hand Tools)
2nd Place Fire Building



**The Rope Throw is a Chapman Legacy (both son and father have participated and won) (was won over 30 years apart)
1998





3rd Place for Lodge Newsletter
3rd Place for Lodge Display
1st Place Archery





Section Conclave Awards (Pre-Dixie)
Year
Award(s)
Section
1996
Various Dance Awards
SR-7
1995
Traditional - Jonathan Alley & Scott Campbell SR-7
1995
1st Place Fancy Dance SR-7
??
Kevin Gant, 2nd Place Old Style
SR-?
1993
Trainer/Top Trainer
SE-7
1990
1st Place Pre-Ordeal SE-7
1990
1st Place Wilderness Survival
SE-7
1989
1st Place Ceremonial Team
SE-7
1983
3rd Place Dance Team
SE-7