Ceremonial Team Awards
Catawba Lodge History
Past Lodge Chiefs
Past Lodge Advisers
Past National Officers
       
DSA Award
Founders Award
OA Crenshaw Award
Vigil Honor
History of the Golden Arrow
Ceremony Team Awards
Dixie & Conclave Awards
NOAC Awards

This section is for any other awards that the Ceremonial Team has earned over the years.

Year
Award(s)
Year
Award(s)
       
       
       

Team Awards (Dixie Fellowship)
This section is for any awards that a specific team has earned; Pre-Ordeal, Ordeal, Brotherhood, or Vigil.
Year
Award(s)
Year
Award(s)
    20123rd Place Overall, Brotherhood Ceremony
    2011 2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
1st Place Overall, Brotherhood Ceremony 
    2010
2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
    2009
3rd Place Overall, Brotherhood Ceremony
    2004
3rd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
3rd Place Overall, Brotherhood Ceremony
    2003
2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
2nd Place Overall, Brotherhood Ceremony
    2002
2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
2nd Place Overall, Brotherhood Ceremony
2015 1st Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
1st Place Overall, Brotherhood Ceremony
2001
1st Place Overall, Brotherhood Ceremony
2014 2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
1st Place Overall, Brotherhood Ceremony
2000
2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
2nd Place Overall, Brotherhood Ceremony
2013 Pre-Ordeal Honor Team 
2nd Place Overall Pre-Ordeal Ceremony
1998 2nd Place Overall, Pre-Ordeal Ceremony
1st Place Overall, Brotherhood Ceremony

Individual Awards (Dixie Fellowship)
This section is for all awards that the Ceremonial Team has won at Section Conclaves or at the Dixie Fellowship.  If there is something missing or incorrect, please email the webmaster and it will get changed.
Year
Pre-Ordeal/Ordeal Ceremony Award(s)
Brotherhood Ceremony Award(s)

 
2015Chalmers Middleton, 1st Place Allowat Sakima
Anthony Nigro, 2nd Place Meteu
Caleb Whitlock, 1st Nutiket
Will Armistead, 1st Place Kichkinet
Ryan Sommer, 3rd Place Allowat Sakima
Anthony Nigro, 1st Place Meteu
Caleb Whitlock, 1st Place Nutiket
Chester Ayd, 1st Place Kichkinet
2014 Chalmers Middleton, 2nd Place Allowat Sakima
Anthony Nigro, 2nd Place Meteu
Caleb Whitlock, 2nd Place Nutiket
Will Armistead, 3rd Place Kichkinet

Caleb Whitlock, 1st Place Allowat Sakima
Anthony Nigro, 3rd Place Meteu
Ryan Sommer, 1st Place Nutiket
Chester Ayd, 1st Place Kichkinet
2013Anthony Nigro, 2nd Place Meteu
Will Armistead, 2nd Place Kichkinet
 Caleb Whitlock, 1st Place Nutiket

Caleb Whitlock, 3rd Place Allowat Sakima
2012 Paul Horton, 3rd Place Allowat Sakima
Caleb Whitlock 3rd Place Nutiket
Brian Emery, 3rd Place Kichkinet

Matt Reynolds, 3rd Place Allowat Sakima
Caleb Whitlock, 3rd Place Nutiket
2011 Paul Horton, 1st Place Allowat Sakima
Anthony Nigro, 1st Place Meteu
Matthew Reynolds, 2nd Place Nutiket
Andrew Nielsen, 3rd Place Allowat Sakima
Paul Horton, 1st Place Meteu
Matthew Reynolds, 1st Place Nutiket
Brian Emery, 3rd Place Kichkinet
2010
Taylor Morgan, 2nd Place Allowat Sakima
David Diaz, 2nd Place Meteu
Matthew Reynolds, 3rd Place Nutiket

2009
  Paul Horton - 1st Place Allowat Sakima
2008
Paul Horton, 1st Place Meteu


2007
Chris White, 3rd Place Kitchkinet


2004
Greg Sain, 2nd Place Nutiket
Chris Culpepper, 1st Place Kitchkinet

Lee Shelton, 2nd Place Allowat Sakima
Kevin Dills, 3rd Place Nutiket
2003
JT Depais, 3rd Place Allowat Sakima
Andy Knapp, 3rd Place Meteu
Greg Sain, 3rd Place Nutiket
Chris Culpepper, 3rd Place Kitchkinet 
 
Scott Branstetter, 2nd Place Allowat Sakima
Chris Chelko, 3rd Place Meteu
Kevin Dills, 3rd Place Nutiket
Lee Shelton, 2nd Place Kitchkinet
2002
Lee Shelton, Tied 3rd Place Allowat Sakima
Chris Chelko, 2nd Place Meteu
Kevin Dills, 2nd Place Nutiket
Justin Cross, 2nd Place Kitchkinet

Scott Branstetter, 2nd Place Allowat Sakima
Jeff Womack, 2nd Place Meteu
Lee Shelton, 1st Place Nutiket
Matt Bandieramonte, 2nd Place Kitchkinet
2001
 Lee Shelton, 2nd Place Allowat Sakima Scott Branstetter, 1st Place Allowat Sakima
Chris Pereira, 2nd Place Meteu
Steven Yamada, 1st Place Nutiket
Matt Tyson, 1st Place Kitchkinet

2000
 Ryan Yamada, 2nd Place Allowat Sakima
Chris Pereira, 2nd Place Meteu
Steven Yamada, 2nd Place Nutiket
Ryan Yamada, 1st Place Meteu
Jim Davies, 1st Place Nutiket
1999   Jim Davies, 2nd Place Nutiket

1998
Ryan Yamada, 2nd Place Meteu
Ryan Hoff, 2nd Place Nutiket
Jarred Jung, 2nd Place Kitchkinet
Chirag Lahkani, 1st Place Allowat Sakima
Jared Horton, 2nd Place Meteu
Ryan Kehoe, 1st Place Nutiket
Jonathan Alley, 1st Place Kitchkinet